Jak korzystać z partycji Linux pod Windows?

Aby korzystać z systemów plików Linux spod systemu Windows (od XP wzwyż) można użyć FSProxy, serwera SAMBA działającego pod QEMU.

Osoby korzystające jednocześnie z dwóch systemów operacyjnych (Linux i Windows) często borykają się z problemem korzystania z partycji Linuxowych spod systemu Windows. O ile do starszych typów systemów plików (ext2 i ext3) są sterowniki pod, o tyle korzystanie z nowszych stanowi pewien problem. Pewnym rozwiązaniem jest korzystanie z maszyny wirtualnej (np przez bezpłatne VirtualBox lub VMPlayer) i udostępnianie systemu plików SAMBA, jednak jest to rozwiązanie dosyć zasobożerne. Rozwiązaniem opartym o wirtualizację, jednak dużo mniej obciążającym jest wspomniany na początku FSProxy.

Narzędzie to korzysta z emulatora QEMU do uruchomienia minimalnego serwera SAMBA. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji wyświetla się okienko konfiguracyjne, które pozwala wybrać dysk(i) twardy(e) do udostępniania oraz połączenie sieciowe, wykorzystywane do wymiany. Po zapisaniu ustawień i wystartowaniu serwera możemy już, pod adresem FSPROXY korzystać z partycji linuxowych znajdujących się na wybranych dyskach.

Narzędzie to nie jest sterownikiem sprzętu, więc w większym stopniu obciąża zasoby systemu, jednak dzięki wykorzystaniu zwykłego jądra Linux metoda ta jest całkowicie bezpieczna (przynajmniej teoretycznie) oraz obsługuje systemy plików w inny sposób niedostępnych zarówno w trybie tylko-do-odczytu (domyślnie), jak i w trybie zapisu i odczytu. Obciążenie zaś to mniej niż 30MB pamięci i procesor obciążony tylko w trakcie przesyłania danych.